HM Defense 16MBUP556 MonoBloc Upper 223 Rem, 5.56x45mm NATO 16" Black Cerakote Barrel, 7075-T6 Aluminum Black Anodized Receiver, 15" M-LOK Free-Float Handguard for AR-15
Be the first to leave a review!
product code:16MBUP556
UPC:854164007005
Brand:HM Defense
View more from HM Defense
availability: In stock
Type Complete
Caliber 223 Rem
Sights Optic Ready
Barrel Length 16"
Barrel Material
Twist 1:8"
Barrel Description 4150 Chrome Moly Match Grade
Barrel Finish Black Cerakote
Receiver Description
Receiver Finish Black Anodized
Handguards 15" M-LOK Free-Float
Handguard Finish Black Hard Coat Anodized
Barrel Length Range 16" to 16.99"