Fierce Firearms ROG7PRC24GP Carbon Rogue Full Size 7mm PRC 3+1 24" Hand Lapped/Match Grade Threaded Barrel, Glacier Cerakote Steel Receiver, Phantom Camo Fierce Rogue Carbon Fiber Stock
Be the first to leave a review!
product code:ROG7PRC24GP
UPC:853418900215
Brand:Fierce
View more from Fierce
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
ActionBolt Action
Barrel Length24" C3 Carbon Barrel
Caliber Gauge7MM PRC
FamilyRogue Series
FinishGlacier Cerakote
Finish TypeApplied Finish
Grip TypePhantom Carbon Stock
MagazineHinged Floor Plate
Manufacturer Model NoROG7PRC24GP
ModelCarbon Rogue
Overall Length46.5"
Stock Frame GripsCarbon Fiber Stock Phantom Carbon Stock
TypeRifle
Weight6.1 lbs.
Action Bolt
Caliber 7mm PRC
Barrel Length 24"
Capacity 3+1
Trigger Adjustable Bix'n Andy Dakota
Safety Lever
OAL
Weight 5.80 lbs
Stock Description Fixed Fierce Rogue Stock
Metal Finish
Twist 1:8"
Barrel Description C3 Carbon Fiber
Muzzle Radial Muzzle Brake
Receiver Material Steel
Sights
Barrel Length Range 24" to 24.99"