Fierce Firearms ROG300PRC24BF Carbon Rogue Full Size 300 PRC 3+1 24" Carbon Fiber Hand Lapped/Match Grade Threaded Barrel, Black Cerakote Steel Receiver, Forest Camo Fierce Rogue Carbon Fiber Stock
product code:ROG300PRC24BF
UPC:853418900482
Brand:Fierce
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Caliber | 300 PRC |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 3+1 |
| Trigger | Adjustable Bix'n Andy Dakota |
| Safety | Lever |
| OAL | |
| Weight | 5.80 lbs |
| Stock Description | Fixed Fierce Rogue Stock |
| Metal Finish | |
| Twist | 1:9" |
| Barrel Description | C3 Carbon Fiber |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |