Fierce Firearms ROG7PRC20BFF Carbon Rogue Full Size 7mm PRC 3+1 20" Hand Lapped/Match Grade Threaded Barrel, Black Cerakote Steel Receiver, Forest Camo Fierce Rogue Carbon Fiber Stock
Be the first to leave a review!
product code:ROG7PRC20BFF
UPC:853418901038
Brand:Fierce
View more from Fierce
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
ActionBolt Action
Barrel Length20" C3 Carbon Barrel
Caliber Gauge7MM PRC
FamilyRogue Series
FinishBlack Cerakote
Finish TypeApplied Finish
Grip TypeBlack/Forest Carbon Stock
MagazineHinged Floor Plate
Manufacturer Model NoROG7PRC20BF
ModelCarbon Rogue
Overall Length42.5"
Stock Frame GripsCarbon Fiber Stock Black/Forest Carbon Stock
TypeRifle
Weight6.1 lbs.
Action Bolt
Caliber 7mm PRC
Barrel Length 20"
Capacity 3+1
Trigger Adjustable Bix'n Andy Dakota
Safety Lever
OAL
Weight 5.80 lbs
Stock Description Fixed Fierce Rogue Stock
Metal Finish
Twist 1:8"
Barrel Description C3 Carbon Fiber
Muzzle Radial Muzzle Brake
Receiver Material Steel
Sights
Barrel Length Range 20" to 20.99"