SETTLER 22LR CCH/WD 16.5" | STR22LCH16
Be the first to leave a review!
product code:STR22LCH16
UPC:727962709108
Brand:Taurus
View more from Taurus
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
ActionLever Action
Barrel Length16.5"
Caliber Gauge22 LR
FamilySettler Series
FinishBlued
Finish TypeBlued
Grip TypeLight Stained Wood
Magazine
Manufacturer Model NoSTR22LCH16
ModelSettler
Overall Length31.90"
SightsAdjustable Buckhorn Sights
Stock Frame GripsLight Stained Wood
TypeRifle
Weight5.2 lbs.
Lever
22 LR
13
Hammer Block
Fixed Front/Adj Buckhorn Rear
16" to 16.99"