Kimber Mfg, Inc 3600302 DS Warrior 9mm Luger 20+1 5" Matte Stainless Barrel, KimPro Black Optic Cut/Serrated Slide, Black Stainless Steel Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Black Carbon Fiber Grip,
$1,142.74
product code:3600302
UPC:669278363028
Brand:Kimber
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber Gauge | 9mm |
| Family | 1911 Style Pistol Series |
| Finish | KimPro Black |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Aluminum Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Magazine | 2 1-17 rd. and 1-20 rd. |
| Manufacturer Model No | 3600302 |
| Model | 1911 DS Warrior |
| Overall Length | 8.7" |
| Sights | RS: TAG FS: Night Sight |
| Stock Frame Grips | Aluminum Frame Black Carbon Grip Module Aluminum Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 33 oz. |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


