Tisas Arms 10100117 1911 A1 Tank Commander 9mm Luger 9+1 4.25" Stainless Steel Barrel, Nickel Carbon Steel Serrated Slide & Frame w/Beavertail, Walnut Grip
$519.29
product code:72882
UPC:711500175777
Brand:TISAS ARMS
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber Gauge | 9mm |
| Case | Lockable Hard Case |
| Family | 1911 Style Pistol Series |
| Finish | Nickel |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Wood |
| Magazine | 2 9 rd. |
| Manufacturer Model No | 10100117 |
| Model | 1911A1 Tank Commander |
| Overall Length | 7.92" |
| Sights | Fixed |
| Stock Frame Grips | Steel Frame Walnut Steel Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 2.27 lbs. |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


