TISAS 1911 B9R 9MM 4.25" 9RD BLK
$574.17
product code:72851
UPC:711500175432
Brand:Tisas
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber Gauge | 9mm |
| Case | Lockable Hard Case |
| Family | 1911 Style Pistol Series |
| Finish | Black Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Magazine | 2 9 rd. |
| Manufacturer Model No | 10100122 |
| Model | 1911 CARRY |
| Overall Length | 7.75" |
| Sights | Novak Style Sights |
| Stock Frame Grips | Steel Frame Black Synthetic Steel Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 2.13 lbs. |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


