Tisas Arms 10100519 1911 A1 Service 9mm Luger 7+1 5" Stainless Steel Barrel, Black Cerakote Carbon Steel Serrated Slide & Frame w/Beavertail, Black Rubber Grip
$445.09
product code:10100519
UPC:711500175685
Brand:TISAS ARMS
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber Gauge | 9mm |
| Case | Lockable Hard Case |
| Family | 1911 Style Pistol Series |
| Finish | Black Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Magazine | 2 7 rd. |
| Manufacturer Model No | 10100519 |
| Model | 1911A1 Service |
| Overall Length | 8.5" |
| Sights | Fixed |
| Stock Frame Grips | Steel Frame Black Plastic Steel Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 2.27 lbs. |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


