Tisas Arms 10100549 1911 Duty 9mm Luger 9+1 5" Stainless Barrel, Flat Dark Earth Cerakote Stainless Steel Serrated Slide & Frame w/Picatinny Rail, G10 Grip
$657.27
product code:T10100549
UPC:711500175319
Brand:TISAS ARMS
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber Gauge | 9mm |
| Case | Lockable Hard Case |
| Family | 1911 Style Pistol Series |
| Finish | FDE Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Magazine | 2 9 rd. |
| Manufacturer Model No | 10100549 |
| Model | 1911 Raider |
| Overall Length | 8.62" |
| Sights | 3 Dot Novak Style Sights |
| Stock Frame Grips | Steel Frame Steel Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 2.33 lbs. |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


