CRKT AVANT 3.18" PLAIN EDGE
$60.57
product code:4620
UPC:794023462005
Brand:CRKT
availability: In stock
Easy to carry. Built for hard use. The experienced eye can take one look at a knife and instantly recognize the work of a master. The dead giveaway: simplicity. With its clean lines subtle bronze details and highly-ergonomic build the Avant™ everyday carry folding knife asserts its position at the top of the pack.
Features:
- Flipper or thumb disk opening combined with IKBS™ ball bearing pivot system deploys the blade smooth and fast
- Satin finish blade and brass titanium-nitride accents create an appealing visual
- Carbon Fiber handles in a black woven texture are stylish and lightweight
- Blade Length 3.18" (80.65 mm)
- Blade Edge Plain
- Blade Steel 8Cr14MoV
- Blade Finish Satin
- Blade Thickness 0.14" (3.63 mm)
- Overall Length 7.50" (190.50 mm)
- Closed Length 4.31" (109.52 mm)
- Weight 5.40 oz. (153.09g)
- Handle Black Weaved Carbon Fiber - 1 Layer & Black G10
- Style Folding Knife w/Liner Lock
| Type | |
| Blade Type | Spear Point |
| Blade Length | 3.18" |
| OAL | 7.50" |
| Blade Material | 8Cr14MoV SS |
| Handle Description | Black |
| Weight | 5.40 oz |
| Sheath | |
| Edge Type | Plain |
| Closed Length | 4.31" |
| Sharpener Type | |
| Frame | |
| Open Type | |
| No. of Blades | |
| Case | |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


